Nieodpowiednia jakość energii elektrycznej może być przyczyną wielu naprawdę poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu wszelkich korzystających z niej obiektów. Dlatego też niezwykle istotne jest korzystanie z różnego rodzaju urządzeń takich jak mierniki parametrów sieci, które umożliwiają sprawowanie kontroli nad dostarczanym surowcem. Pozwalają one bardzo szybko wychwycić wszelkie anomalie, ignorowanie których mogłoby wywoływać brak stabilności niektórych urządzeń elektrycznych, a w konsekwencji tego – ich przegrzewanie, generowanie przez nie nadmiernego hałasu, a nawet drgania poszczególnych ich elementów oraz nagłe zatrzymanie pracy. Nietrudno się zatem domyślić, że analizatory parametrów sieci są niezbędne zwłaszcza w zakładach przeprowadzających złożone procesy produkcyjne, które nie mogą sobie pozwolić na wymienione wyżej zakłócenia. Ich niekorzystny wpływ na pracę linii produkcyjnej mógłby się wiązać z tak ogromnymi stratami dla przedsiębiorstwa, że podejmowanie ryzyka nie ma sensu.

Nowoczesne analizatory sieci – zastosowanie

Czynnikami, które decydują o jakości energii elektrycznej, są m.in. jej wahania, wartość, skoki napięcia czy częstotliwość. Analizatory sieci pozwalają kontrolować wszystkie z nich, dzięki czemu możliwe jest sprawne oraz bardzo precyzyjne wychwytywanie wszelkich zakłóceń przepływu energii. Aktualna oferta tego typu urządzeń stwarza przed użytkownikami naprawdę wiele możliwości, dostępne są bowiem zarówno mierniki stacjonarne, jak i mobilne, uzupełniane licznymi akcesoriami ułatwiającymi pracę. Dobry miernik parametrów sieci elektrycznej umożliwia intuicyjną obsługę mającą na celu utrzymanie pełnej sprawności ruchu w fabrykach oraz innych zakładach przemysłowych. Zbierane przez nowoczesne urządzenia informacje przetwarzane są przez zaawansowane oprogramowanie komputerowe, które gwarantuje znakomity pomiar jakości sieci elektrycznej w całym obiekcie objętym kontrolą. Co więcej, nowej generacji sprzęt potrafi od razu obliczyć straty energii oraz ewentualne dodatkowe koszty.

Czym powinien się wyróżniać analizator jakości energii elektrycznej?

Dobrej jakości analizator sieci powinien umożliwiać zapis szczegółowych danych w pamięci samego urządzenia, a także być wyposażony w złącze USB, za pomocą którego dane te wysyłane są do komputera. Takie rozwiązanie gwarantuje bezprzewodowy przesył danych, co znacznie podnosi sprawność obsługi mierników, a tym samym – wydajność całego zakładu. Wybierając urządzenie tego typu, warto zwrócić również uwagę na to, jak radzi sobie ono w zakresie pomiaru mocy wejściowej i wyjściowej, co umożliwia szacunek poboru energii przez przetwornice. W ten sposób analizator jakości energii elektrycznej przyczynia się do oceny skuteczności pracy całego systemu. Rzecz jasna, należy wybierać wyłącznie sprzęt spełniający wszelkie normy prawne. Nie należy z kolei przesadzać z możliwościami analizatorów – powinno się je dopasować do potrzeb własnego zakładu. W tym celu najlepiej będzie poradzić się sprzedawcy rozwiązań.